لوگو
يكشنبه 18 بهمن 1394 | 28 ربيع الثاني 1437

نمایش محتوای شبهه

آيا زيارت اربعين امام حسين(عليه السلام)، مدركي جز مقتل ابومخنف ندارد؟

در پاسخ به اين ادعا بايد گفت كه تنها ابومخنف نيست كه موضوع اربعين سيد الشهدا(عليه السلام) را نقل كرده است، بلكه كساني ديگري نيز هستند كه اين مسئله را بيان كرده و به آن صحه گذاشته‌اند. ابوريحان بيروني (م.440ه‍.ق) به صراحت تمام گفته است:
در روز بيستم [صفر]، سرِ حسين(عليه السلام) به بدنش ملحق و در همان مكان دفن شد و زيارت اربعين، درباره اين روز (بيستم صفر) است و آنان (چهل نفر) اهل بيت او بودند [كه] پس از بازگشت از شام، [قبر امام(عليه السلام) را زيارت كردند].[1]
ايشان افزون بر دليل مشهور، مطلب ديگري را بيان كرده است: «اين زيارت را اربعين گويند، زيرا چهل تن از اهل بيت امام حسين(عليه السلام)، روز بيستم صفر، موفق به زيارت قبر سيد الشهداء(عليه السلام) شدند».
از ديگر شخصيت­هاي علمي كه به مسئله اربعين تصريح كرده‌اند، شيخ مفيد (م. 413ه‍.ق) در كتاب «مسار الشيعه»،[2]شيخ طوسي، در كتاب مصباح المتهجد ذيل ماه «صفر»،[3]شيخ بهائي[4]و نويسندگان ديگري هستند كه هر كدام، با مستنداتي كه در اين باره در اختيار داشته‌اند، به تبيين اربعين سالار شهيدان پرداخته‌اند. بنابراين ابي‌مخنف، تنها يكي از كساني است كه مسئله اربعين را در تاريخ ثبت كرد.
 
[1]. آلاثار الباقية عن القرون الخاليه، ص331.
[2]. مسار الشيعه، ص46.
[3]. مصباح المتهجد و سلاح المتعبد، ج‏2، ص788.
[4]. توضيح المقاصد، ص76.

کلید واژگان: