لوگو
يكشنبه 18 بهمن 1394 | 28 ربيع الثاني 1437

نمایش محتوای شبهه

آيا شهر كربلا، گنجايش اين حجم از جمعيت (بيست ميليوني) را دارد؟

بديهي است كه شهر كربلا، در حال حاضر گنجايش يك‌باره جمعيت بيست ميليون زائر را ندارد و كسي نيز چنين ادعايي نكرده است، بلكه آنچه مورد ادعاي رسانه‌هاست، تعداد تخميني زائران زيارت اربعين، در يك بازه زماني خاص است، كه از اوائل ماه صفر تا بيست‌ويكم صفر را، در بر مي‌گيرد. زيارت در اين بازه زماني، به طور متناوب صورت مي‌گيرد و خبرگزاري‌ها، بر اساس مشاهده‌هاي خويش، آن را در حدود بيست ميليون برآورد كرده‌اند. اين ادعا دور از واقعيت نيست؛ زيرا تمام اين جمعيت، يك باره وارد شهر كربلا نمي‌شود بلكه به ترتيب، وارد مي‌شوند و پس از زيارت و اجراي مراسم عزاداري، به سرعت از كربلا خارج مي‌شوند، تا امكان ورود عزاداران ديگر نيز فراهم شود.
اگر در اين مدت زماني خاص، جاده هشتاد كيلومتري نجف تا كربلا و همين­طور جاده‌هاي ديگر منتهي به كربلا را، كه مملو از جمعيت در حال حركت‌ هستند، در نظر بگيريم، پذيرش تعداد بيست ميليون زائر، دور از واقعيت نخواهد بود. دولت عراق نيز تعداد كل جمعيت زائر در سال 1393ه‍.ش را بيست ميليون اعلام كرد.[1]برخي روزنامه‌هاي خارجي نيز همين تعداد را بيان كردند.
روزنامه هافينگتون پست در مقاله‌اي با عنوان «بزرگ‌ترين حركت زائرانه جهان در جريان است، اما شما هرگز چيزي از آن نشنيده‌ايد!» به زيارت اربعين حسيني و پياده‌روي ميليون‌ها زائر به سوي كربلاي معلي پرداخت. نويسنده در اين مقاله، امام حسين(عليه السلام) را نماد فراگير، بي‌حد‌ و‌ مرز و فرامذهبي از آزادي و مهرباني معرفي كرد و به تشريح اين پياده‌روي عظيم پرداخت. اين مقاله، جمعيت زائران را پنج برابر زائران حج ‌خواند و آن را بسيار برجسته‌تر از آيين پرجمعييت هندوها، كومبه ملا، دانست. در ادامه، اين مقاله به ويژگي­هاي خاص زيارت اربعين حسيني، از جمله برگزاري آن در موقعيت‌هاي خطرناك و تهديدات مختلف، شركت كردن پيروان ساير اديان و مذاهب در آن و همچنين نحوه ميزباني بي‌مانند از شركت كنندگان در اين مراسم پرداخت. در اين مقاله آمده است:
اين حركت، حج يا كومبه‌ميلاي (kumbh mela) هندو‌ها نيست. اين حركت با عنوان «اربعين» شهرت دارد و پرجمعيت‌ترين اجتماع جهان است. احتمالاً شما هرگز چيزي درباره‌ آن نشنيده‌ايد. نه‌تنها تعداد اين افراد از زائران مكه بيشتر است (در واقع ۵ برابر آن است)، بلكه از كومبه ‌ميلا نيز برجسته‌تر است؛ زيرا كومبه‌ ميلا، تنها هر سه سال يك‌بار برگزار مي‌شود. خلاصه، اربعين هر اجتماع بشري ديگري بر روي كره زمين را تحت‌الشعاع قرار مي‌دهد. جمعيت مراسم اربعين سال گذشته، به ۲۰ ميليون نفر رسيد؛ يعني 60 درصد كل جمعيت عراق، و هر سال هم بيشتر مي‌شود.[2]
 
[1]. http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13930922000083.
[2]. سايت باشگاه خبرنگاران جوان، نوشته رضا عسكري.

کلید واژگان: