لوگو
يكشنبه 18 بهمن 1394 | 28 ربيع الثاني 1437

نمایش محتوای شبهه

آيا خود اهل بيت در ايجاد و استمرار زيارت اربعين، نقشي داشته‌اند؟

بر اساس برخي روايات، اولين كساني كه در اربعين اول به زيارت امام حسين(عليه السلام) رفتند، امام سجاد(عليه السلام) و خاندان امام حسين(عليه السلام) بودند. آنان پس از اسارت و برگشت از سفر شام، مصادف با اربعين شهادت امام حسين(عليه السلام) و ديگر شهدا، به كربلا رسيدند و از همان ابتدا، اهميت زيارت اربعين امام حسين(عليه السلام) را تأييد و تأكيد كردند.[1]همچنين در اين خصوص، روايتي از امام حسن عسكري(عليه السلام) وارد شده است كه در آن، زيارت اربعين امام حسين(عليه السلام)، هم‌رديف نمازهاي يوميه، از نشانه‌هاي مؤمن شمرده شده است.[2]
امام صادق(عليه السلام) نيز زيارت اربعين را به صفوان بن مهران جمال، تعليم داد، كه در آن، به بزرگداشت اربعين تصريح شده است.[3]بنابراين زيارت اربعين، از جمله زيارت‌هايي است كه از سوي امامان معصوم:، پايه‌گذاري شد و آنان همواره بر اهميت آن، تأكيد مي‌كردند. از اين جهت، زيارت اربعين امام حسين(عليه السلام)، از ثواب فراواني برخوردار است و كمتر زيارتي است كه به اندازه زيارت اربعين امام حسين(عليه السلام)، از ثواب و فضيلت برخوردار باشد.
 
[1]. بحارالانوار، ج98، ص334.
[2]. مصباح المتهجّد و سلاح المتعبّد، ج2، ص787؛ كتاب المزار- مناسك المزار، ص54؛ وسائل الشيعه، ج‏14، ص478؛ بحارالانوار، ج‏82، ص76.
[3]. مصباح المتهجد، صص۷۸۸- ۷۸۹.

کلید واژگان: