لوگو
يكشنبه 18 بهمن 1394 | 28 ربيع الثاني 1437

نمایش محتوای شبهه

نقش شيعه در مبارزه با دشمنان اسلام

 
پاسخ:
يكي از تهمت‌هاي وهابيت عليه شيعه آن است كه شيعيان با يهوديان و نصارا همكاري كرده‌اند. هيچ‌گاه شيعيان با يهوديان و نصارا همراه نبوده، بلكه در طول تاريخ اسلام از سرزمين اسلامي در برابر دشمنان دفاع كرده­اند. آنان پيرو علي بن ابي‌طالب‌اند و او ريشه يهود را در «جزيرة العرب» خشكاند و درِ خيبر را به فرمان الهي از جاي در آورد و قلعه يهوديان را گشود و شكست قطعي آنان را از مسلمانان در تاريخ رقم زد.[۱]
براي نمونه، سردار بزرگ اسلام، «ابوالحسن علي»، ملقب به «سيف‌الدوله»، پس از استوار كردن قدرتش در «حلب»، همه توان نظامي خود را بر ضد «روم شرقي» به كار بست و روميان را تا مدتي، از تجاوز و دست‌اندازي به سرزمين‌هاي اسلامي بازداشت. او با تاختن پياپي بر كرانه‌هاي امپراتوري روم، بارها در قلمرو روميان پا نهاد و تا «مرعش» تاخت. اما كوشش‌هايش به فتح آن سامان نينجاميد. گفته‌اند كه سيف‌الدوله، چهل بار با روميان جنگيد و هنگامي كه از دنيا رفت، از غباري كه در جنگ­ها بر او نشسته بود، خشت كوچكي به اندازه كف دست ساختند و در لحد، چهره‌اش را بر آن گذاردند.[۲]
محفل سيف‌الدوله، محل اجتماع انديشه‌ورزاني چون «ابونصر فارابي» (۲۶۰ـ ۳۳۹ه‍.ق)، «ابوالفرج اصفهاني» (۲۸۴ـ ۳۵۶ه‍ .ق)، «ابن‌نباته»، «ابوالطيب متنّبي» (۳۰۳ـ‌ ۳۵۴ه‍.ق) و قهرمان بزرگ اين دفتر، «ابوفراس حمداني» بود. حمداني در وصف «سيف‌الدوله» گفته است:
فلا تعجبا ان السيوف كثيرة
 
ولكن سيف‌الدولة اليوم واحد[ ۳]
 
 
سيف‌الدوله نيز در مدح پيشواي شجاعان و امير مؤمنان، حضرت علي (ع)  چنين سرود:
حب علي بن ابي‌طالب للناس مقياس و معيار
يخرج ما في اصلهم مثلاً يخرج غش الذهب النار
دوستي علي بن ابي‌طالب معيار و ميزان سنجش مردم است. اين محبت چيزهاي نهفته را در درون مردم نمايان مي‌كند؛ چنان‌كه آتش، ناخالصي زر را مي‌زدايد.
دوستي سيف‌الدوله با امام علي (ع)  تنها در شعر او هويدا نيست، بلكه آن سردار شيعه براي احياي نام اهل‌بيت و افزايش محبت مردم به ايشان نيز تلاش كرد. براي نمونه، سكه‌هاي بزرگي زد كه بر روي آنها، اين كلمات حك شده بود: «لااله‌الاالله، محمد رسول الله، اميرالمؤمنين علي بن ابي‌طالب، فاطمة الزهرا، الحسن، الحسين، جبرئيل».
نمونه ديگر حزب الله لبنان است. امروز جهان حماسه­ جاودان مردم آن سامان را در برابر دشمن تا دندان مسلح اسرائيل مي‌بيند. آنان بدون كمترين امكانات و با نيروي ايمان و تكيه بر خداوند اسرائيل غاصب را زبون و درمانده كرده­اند. حماسه حزب الله تاريخ نيست كه احتمال صدق و كذب در آن باشد، بلكه لحظه به لحظه با رسانه­هاي صوتي ـ تصويري به سراسر دنيا فرستاده مي‌شود. امروز فرزندان فاتح خيبر، وارثان «مرحب» و «حارث» را به سخره مي‌گيرند. بس شگفت‌انگيز است كه بيشتر مسلمانان در نبرد حزب­الله با اسرائيل شب و روز براي پيروزي‌شان دعا مي‌كردند، اما يكي از مفتيان وهابي، هم‌سو با يهوديان اعلام كرد كه ما براي پيروزي اين حزب دعا نمي­كنيم!
گرچه مذاهب ديگر بر شيعيان بسيار ستم كرده‌اند، اين باعث هم‌سويي شيعيان با مخالفان اسلام نشده است.
 
 
مراجعه شود: شكست اوهام، ص ۳۱۸
 


[۱]. تاريخ طبري، ج۳، ص ۱۱۴۷؛ تاريخ مختصر الدول، ص ۱۲۶؛ شرف النبي، ص ۳۵۰؛ الكامل، ج۷، ص۲۵۷.
[۲]. الكامل، ج ۸، صص ۲۱۵ ۲۲۹؛ النجوم الظاهرة، ج  ۳، ص  ۳.
[ ۳]. اعيان الشيعه، سيد محسن امين، ج 2، ص ۵۲۲؛ يتيمة الدهر، ثعالبي، ج۱، ص ۳۸.
 

کلید واژگان: شيعه - اماميه - ايران - حزب الله - اسرائيل - سبد حسن نصر الله