لوگو
يكشنبه 18 بهمن 1394 | 28 ربيع الثاني 1437
امروزجمعه06 ارديبهشت 1398 هجري شمسيبرابر با20 شعبان 1440 هجري قمريو26 April 2019 ميلادي|2:18 PM

تاریخ قمري

 • ورود عبدالرحمن بن ملجم مرادي به كوفه در سال 40 هجري قمري
    پس از پايان جنگ نهروان و شكست سنگين خوارج نهروان به دست سپاهيان حضرت علي (ع)، تعداد اندكي از بازماندگان خوارج از صحنه نبرد گريخته و به ديار گوناگون پراكنده گرديدند. عده اي از آنان به مكه گريخته و در پناه خانه أمن الهي مأوا گرفتند و هر از گاهي جلسه اي تشكيل داده و درباره ادامه حيات ننگين خويش و دسيسه بر ضد خلافت امام علي بن ابي طالب (ع) به گفت و گو و رايزني مي پرداختند. تا اين كه در نشستي، سه تن از آنان سوگند خورده و هم پيمان شدند تا سه زمامدار مهم عصر، يعني امام علي بن ابي طالب (ع)، معاويه بن ابي سفيان و عمرو بن عاص را از ميان بردارند و حكومت اسلامي را به شوراي مسلمانان واگذارند.
    عبدالرحمن بن ملجم مرادي، كشتن امام علي (ع) را بر عهده گرفت و حجاج بن عبيدالله صريمي، معروف به بركه بن عبيدالله كشتن معاويه را و عمرو بن بكر كشتن عمرو بن عاص را در يك شب و در يك ساعت مقرر بر عهده گرفتند و براي عملي ساختن هدفشان راهي كوفه، شام و مصر شدند.
    عبدالرحمن بن ملجم مرادي، در بيستم شعبان سال 40 قمري وارد كوفه گرديد و در خانه اشعث بن قيس كندي سكونت يافت و با راهنمايي هاي وي با دختري بنام قطام بنت علقمه، آشنا و دلباخته زيبايي هاي منحصر به فرد وي گرديد و از او خواستگاري نمود. قطام، پذيرش ازدواج وي را موكول به كشتن امام علي (ع) نمود. زيرا پدر و برادرانش در نبرد نهروان به دست سپاهيان امام علي (ع) كشته شده بودند و از اين بابت، وي كينه اميرمؤمنان (ع) را در دل پرورانده و در كمين انتقام نشسته بود.
    به هر روي، عبدالرحمن بن ملجم مرادي به مدت يك ماه در كوفه اقامت نمود و راه هاي ترور امام علي (ع) را بررسي و در شب موعود، يعني شب 19 رمضان، نيت پليدش را عملي كرد و به هنگام نماز صبح، ضربت سختي بر فرق مبارك امام علي (ع) در محراب مسجد اعظم كوفه وارد گردانيد.
    بر اثر آن ضربت شيطاني، امام علي (ع) در شب 21 رمضان سال 40 هجري قمري به لقاء الله پيوست و تمامي دوستداران اهل بيت (ع) و عدالت جويان و حق گرايان را در ماتم نشانيد.
   
 • درگذشت «ابوالفَرَج محمّد بن اسحاق» مشهور به «ابن نَديم» در سال 385 هجري قمري
    «ابوالفَرَج محمّد بن اسحاق» مشهور به «ابن نَديم» مورّخ،‌ شرح حال نويس و كتاب شناس معروف بغدادي در سال 385 هجري قمري درگذشت. ابن نديم را بيشتر به نام كتابش الفِهرست مي‎شناسند. اين كتاب دربرگيرنده علومي است كه در تمدن اسلامي رايج بوده است. ابن نديم در كتاب الفهرست به شرح زندگي دانشمندان مشهور آن علوم نيز پرداخته است. سپس اخبار، كتاب و رسالات مربوط به علوم اسلامي اعم از عرب و عَجَم را برشمرده و شرح حال كاملي از مصنّفان و مؤلفان آنها آورده است.
    در الفهرست چگونگي پيدايش هر علمي تا زمان تأليف كتاب و شرح دقيقي از آثار باستاني ملت‎هاي جهان نيز موجود است. ابن نديم از تحقيق در اديان و مذاهب معروف عهد خود غافل نبود و در اين مورد هم مطالبي گردآوري كرده است. اثر ديگر ابن نديم «التَّشْبيهاتُ و الْاوصاف» نام دارد.
   
 • درگذشت شهاب الدين محمود حَلَبي دمشقي ملقّب به شهاب محمود در سال 725 هجري قمري
    «شهاب الدين محمود حَلَبي دمشقي» ملقّب به «شهاب محمود» در سال 725 هجري قمري در دمشق بدرود حيات گفت. كنيه او ابُوالبَقا و از كاتبان و منشيان مشهور قرن 8 هجري قمري بود. شهاب محمود فقه و فنون ادبي را در محضر بزرگاني چون ابن نجّار و ابن مالك فرا گرفت. اين عالم بزرگوار در نظم و انشاي كتاب بر ديگران پيشي داشت و در نظم و نثر و ذكر احوال بزرگان سرآمد بود. از آثار شهاب محمود «ديوانُ المُدايحِ النَّّبَوية و حُسنُ التّوسُّل الي صِناعَةِ التَّرَسُّل » را مي‎‏توان نام برد.
   
 • رحلت آيت الله حاج شيخ ميرزا حسنعلى مرواريد در سال 1425 هـجري قمري
    خلاصه اي از زندگي اين بزرگ مرد عرصه دين و دانش:
    ولادت:
    آيت اللّه ميرزا حسنعلى مرواريد در خانواده اى متدين، كه از آن چند عالم بزرگوار ديگر نيز، مانند پـدر مـرحومشان شيخ محمدرضا (1299 - 1338ه)، معروف به تقوا و پرهيزكارى، و عمويشان شيخ عـلـى اكبر، كه يكى از شاگردان محمد كاظم خراسانى بود، ديده به جهان گشود.
    خاندان:
    خواجه شهاب الـديـن عبداللّه مرواريد كرمانى (865 - 992ه)، يكى از اديبان زمان خود و نويسندگان معروف آن دوره، جـد پـدرى ايـشان است. و آيت الله شيخ حسنعلى تهرانى (متوفاى سال 1325ه)، كه يكى از شاگردان برجسته ى ميرزا محمد حسن شيرازى كبير بود، جد مادرى آن بزرگوار است.
    اساتيد:
    آيت اللّه شيخ حسنعلى اصفهانى، و شيخ هاشم قزوينى از اساتيد ايشان هستند. وى بيشترين اوقات درسى خود را در خدمت آيت اللّه آقا ميرزا مهدى اصفهانى بوده است. او تا پايان عـمر آيت اللّه آقا ميرزا مهدى اصفهانى ملازم ايشان بود. دو سال بعد از فوت استادش قريب چهل سـال، به تدريس خارج فقه اشتغال داشت و درسهايى در معارف الهى ارايه داد و عده اى از علما و فضلا از محضر ايشان بهرمند شدند.
    تأليفات:
    يكى از تاليفات برجسته آن ابرمرد، كتاب تنبيهات حول المبدا والمعاد است كه با موضوعاتى مـانند اعتقادات اسلامى در توحيد و صفات، خلق روح انسانى، افعال انسان، سرنوشت و بازگشت بـه سـوى خـدا، و نـيز برخى از موضوعات در رابطه با مسائل اعتقادى كه شامل فروع و تفصيلات است، سر و كار دارد.
    وفات:
    سرانجام اين عالم با تقوا و مردمى در آستانه يكصد سالگى در تاريخ 20 شعبان المعظم 1425 هجري قمري دار فانى را وداع گفت.
   

تاریخ شمسی

 • شهادت حجة الاسلام والمسلمين مهدي شاه آبادي در سال 1363 هجري شمسي
  حجة الاسلام والمسلمين مهدي شاه آبادي از علما و چهرهاي سر شناس انقلاب اسلامي ايران و حوزه علميه در سفري به جبهه هاي جنگ حق عليه باطل در 6 ارديبهشت سال 1363 هجري شمسي به شهادت رسيد. شهيد شاه آبادي در زمان حكومت ستمگر پهلوي بطور فعال در مبارزات اسلامي مردم شركت داشت، ماموران سائواك اورا چندين بار دستگير وزنداني كردند اما سرانجام با پيرزوي انفلاب از زندان آغاز شد و ازجمله نمايندگان منتخب مردم در دوره اول مجلس شوراي اسلامي بود .
 • شهادت حجة الاسلام والمسلمين مهدي شاه آبادي در سال 1363 هجري شمسي
  حجة الاسلام والمسلمين مهدي شاه آبادي از علما و چهرهاي سر شناس انقلاب اسلامي ايران و حوزه علميه در سفري به جبهه هاي جنگ حق عليه باطل در 6 ارديبهشت سال 1363 هجري شمسي به شهادت رسيد. شهيد شاه آبادي در زمان حكومت ستمگر پهلوي بطور فعال در مبارزات اسلامي مردم شركت داشت، ماموران سائواك اورا چندين بار دستگير وزنداني كردند اما سرانجام با پيرزوي انفلاب از زندان آغاز شد و ازجمله نمايندگان منتخب مردم در دوره اول مجلس شوراي اسلامي بود .

تاریخ ميلادی

 • _
  چاپ نخستين روزنامه جهان در سال 1630 ميلادي در 26 آوريل سال 1630 ميلادي نخستين روزنامه جهان در آلمان بنام «لوز» چاپ و منتشر شد. در حال حاضر تنها چند نسخه از اين روزنامه باقي است. كه در موزه ها ي بزرگ دنيا نگهداري مي شود.   تشكيل سازمان مخوف گشتاپو در آلمان در سال 1933 ميلادي سازمان مخوف گشتاپو در آلمان در سال 1933 ميلادي بوجود آمد مؤسس اين سازمان هولناك، «هرمان گورينگ» مارشال آلمان نازي از افسران ارشد هيتلر بود، گشتاپو به مفهوم پليس مخفي است وهدف از ايجاد اين سازمان شناسايي، دستگير و اعدام افرادي بود كه به هرعنوان با نازيسم وهيتلر مخالف بودند. هاينريش هيملر از معروفترين رؤساي گشتاپو بود كه از سال 1934ميلادي تا پايان عمرش در اين سمت بود.   انفجار در نيروگاه اتمي چرنوبيل اوكراين در سال 1968 ميلادي بزرگترين و شديدترين حادثه اتمي در نيروگاه اتمي چرنوبيل اوكراين در سال 1968 ميلادي بوقوع پيوست. در پي اين انفجار اين راكتور اتمي در 130 كيلو متري شمال كي اف اين منطقه به جهنم مبدل شد و امواج راديو اكتيو در فضاي اطراف پراكنده شد و با وزش باد در همه جا گسترش يافت. در اين حادثه عدهاي زيادي جان خود را از دست دادند و بيش از200تن مجروح شدند.