لوگو
يكشنبه 18 بهمن 1394 | 28 ربيع الثاني 1437
امروزچهارشنبه02 اسفند 1396 هجري شمسيبرابر با05 جمادی الثانی 1439 هجري قمريو21 February 2018 ميلادي|10:33 PM

تاریخ قمري

 • درگذشت ابوالحسن مهيار ديلمي شاعر لطيفُ الطَّبع و كاتب معروف در سال 428 هجري قمري
  «ابوالحسن مهيار ديلمي» شاعر لطيفُ الطَّبع و كاتب معروف مسلمان در سال 428 هجري قمري درگذشت. او ابتدا زرتشتي بود و سپس به واسطه سيد رضي به دين مبين اسلام گرويد. مهيار ديلمي تا مدتها نزد سيد رضي به تحصيل ادب و فنون آن پرداخت. مهيار ديلمي اشعار بسياري در مدح اهل بيت (ع) بويژه اباعبدالله الحسين (ع) سروده است. از مهيار ديلمي ديوان شعري بجاي مانده كه بيش از 4 جلد و به زبان عربي است.
 • درگذشت موفق الدّين ابومحمّد معروف به اِبن قُدامه مقدسي در سال 622 هجري قمري
  «موفق الدّين ابومحمّد» معروف به «اِبن قُدامه مقدسي» فقيه، متكلم و محدث حنبلي در سال 622 هجري قمري در شهر دمشق درگذشت. او تحصيلات مقدماتي را در دمشق به پايان رساند سپس به بغداد رفت و از دانش علماي اين شهر بهره برد. وي در لشكركشي صلاحُ الدّين ايوبي بر ضد فرانسويها بويژه در فتح بيت المقدس شركت كرد. از ابن قدامه مَقدسي كتابهايي چون « اَلمُغني و رَوضةُ النّاظِر» باقيست.
 • درگذشت «مولانا جلال الدّين محمّد خطيبي بلخي» در سال 672 هجري قمري
  «مولانا جلال الدّين محمّد خطيبي بلخي» از عارفان پرآوازه و از بزرگترين شاعران متفكر ايراني در سال 672 هجري قمري در قونيه رخت از جهان بربست و او را در همان شهر به خاك سپردند.
    اين ستاره درخشان آسمان ادب پارسي در سال 604 هجري قمري در بلخ متولد شد؛ بعد از مدتي به اتفاق پدر به قونيه رفت و بعد از مرگ پدرش تحت سرپرستي و مراقبت برهانُ الدّين محقق تِرمَندي قرار گرفت و از آنجا براي ادامه تحصيل راهي حلب و دمشق شد.
    مولانا شاعر نامدار قرن 7 هجري قمري در بازگشت به قونيه به تدريس، وعظ و خطابه پرداخت تا اينكه در سال 642 هجري قمري با شمسُ الدّين محمد مَلِك داد معروف به شمس تبريزي ديدار كرد. اين آشنايي و ديدار، انقلابي عظيم در روح مولانا پديد آورد و او يكباره مسند تدريس را رها كرد. اين امر مردم قونيه را به شدت خشمگين كرد و شمس تحت فشار مريدان مولانا قونيه را ترك كرد و به دمشق رفت و اين هجران مولانا را سخت پريشان احوال ساخت.
    اين عارف شوريده حال از آن به بعد به تهذيب نفس پرداخت و آثار جاودانه خود را خلق كرد. وي سرودن مثنوي معنوي را به تشويق حسامُ الدّين چَلَبي آغاز كرد. از ديگر آثار مولانا «فيه مافيه، مجالس سَبعه، مكاتيب و رباعيات» را مي توان نام برد.
   
 • به دار آويختن ميرزا نصرالله ملِك المتكلّمين در باغشاه در سال 1326 هجري قمري
  ميرزا نصرالله ملِك المتكلّمين از مبارزان راه آزادي و نويسنده و خطيب توانا در سال 1326 هجري قمري بدست عاملان محمد عليشاه دستگير و در باغشاه بدار آويخته شد. ملك المتكلمين پس از تشرف به مكه معظمه در بازگشت به هند رفت و مدرسه اي براي ايرانيان مقيم هندوستان در بمبئي تأسيس كرد.
    او تحت تأثير جامعه مصيبت بار هند اولين اثرش را با نام «مِنَ الخَلق اِلي الحَق» منتشر كرد. اين كتاب مورد توجه علما و مردم قرار گرفت اما خشم نايبُ السّلطنه هندوستان و مأموران انگليسي را برانگيخت؛ از اين رو تبعيد شد.
    ملك المتكلمين در تبعيد با سيد جمالُ الدّين اسد آبادي و افكار او آشنا شد و پس از بازگشت به ايران به مبارزه ادامه داد و سرانجام پس از به توب بستن مجلس، او و عده اي ديگر دستگير و به دار آويخته شدند.
   

تاریخ شمسی


  تاریخ ميلادی

  • _
   استقلال كشور مصر در سال 1922 ميلادي مصر در سال 1922 ميلادي به استقلال رسيد. اين كشور در سال 1914 ميلادي تحتُ الحماية انگليس شد و قواي بيگانه حسين كامل را به خديوي مصر رساندند. دوران سلطنت فؤاد اول برادر وي در تاريخ بيداري مردم مصر اهميت فوق العاده اي دارد زيرا در اين دوران افراد مبارزي چون سَعد زُغلول پاشا پس از قرارداد تركِ مُخاصِمه سال 1917 ميلادي مبارزه با اشفالگران انگليسي را علني كردند، در پي شدت يافتن مبارزات، دولتِ انگليس ناچار استقلال مصر را پذيرفت.   شهادت مالكوم ايكس سياهپوست مبارز و مسلمان آمريكايي در سال 1965 ميلادي مالكوم ايكس سياهپوست مبارز و مسلمان آمريكايي در سال 1965 ميلادي به دست گروهي نژاد پرست به شهادت رسيد. وي در نوجواني به جرم اعتياد به زندان افتاد و همانجا با عده اي مسلمان سياهپوست آشنا شد و بعد از مدتي به دين اسلام گرويد. مالكوم ايكس بعدها يك نهضت واقعي اسلامي در آمريكا پديد آورد. محافل نژاد پرست آنچنان از اين موضوع خشمگين شدند كه وي را به شهادت رساندند. اساس عقيده مالكوم ايكس اين بود كه سياهان هويّت دارند و بايد هويت واقعي خود را بيابند.