لوگو
يكشنبه 18 بهمن 1394 | 28 ربيع الثاني 1437
امروزسه شنبه01 آبان 1397 هجري شمسيبرابر با12 صفر 1440 هجري قمريو23 October 2018 ميلادي|2:10 AM

تاریخ قمري

 • درگذشت سلمان محمدي در سال 35 هجرى قمرى
    سلمان محمدي از شخصيت‏هاى اسلامى بلندآوازه و از صحابه معروف پيامبر اكرم (ص) است. وى با اين كه ايرانى ‏نژاد بود، در ميان عرب‏ها و مسلمانان حجاز كه غالباً عرب ‏نژاد بودند، به مقامى رفيع و مرتبه ‏اى بلند دست يافت. در سال اول هجرى، هنگامى كه پيامبر اكرم (ص) ميان هر دو نفر از مسلمانان مهاجر و انصار پيمان برادرى برقرار نمود، ميان سلمان و ابودردا (عويمر بن ‏زيد) نيز عقد اخوت بست و در اين ماجرا به سلمان فرمود: يا سلمان أنت من أهل البيت و قد آتاك الله العلم الاوّل و الآخر و الكتاب الاوّل و الكتاب الآخر؛ اى سلمان، تو از اهل‏بيت ما هستى و خداى سبحان به تو دانش نخستين و واپسين را عنايت كرده است و كتاب اوّل (نخستين كتابى كه بر پيامبران الهى نازل شده بود) و كتاب آخر (قرآن مجيد) را به تو آموخته است.
    ابوالبحترى روايت كرد: از حضرت على (ع) درباره شخصيت سلمان محمدي پرسش شد، آن حضرت فرمود: تابع العلم الاوّل و العلم الآخر و لايدرك ما عنده؛ سلمان، به دست آورنده و پيروى كننده دانش نخست و دانش واپسين (يعنى تمامى معارف) بود و آن چه در نزد اوست، بر ديگران پنهان مانده است.
    سلمان ‏محمدي به حذيفة بن ‏يمان كه از دوستان وى بود، درباره دانش و معرفت، چنين سفارش كرد: يا أخا بنى ‏عبس، انّ العلم كثير و العمر قصير فخذ من العلم ما تحتاج اليه فى أمر دينك و دع ما سواه فلا تعانه؛ اى برادر طايفه بنى ‏عبس، بدان كه دانش، بسيار است و عمر انسان كوتاه، پس به مقدارى كه در امر دين‏ت به آن نياز دارى، به دست آور و مابقى را رها كن و خود را در تحصيل آن به خستگى نينداز.
    از پيامبر اكرم (ص) روايت شد: روح الأمين بر من نازل گرديد و به من گفت كه خداى متعال، چهار تن از صحابه مرا دوست دارد.  از آن حضرت پرسيدند: يا رسول ‏الله (ص) ، آن چهار تن كيانند؟  پيامبر (ص) فرمود: آنان عبارتند از: على، سلمان، ابوذر و مقداد. همچنين قنبر از اميرمؤمنان (ع) و آن حضرت از پيامبر (ص) روايت كرد: آگاه باشيد كه بهشت برين، مشتاق چهار تن از ياران من است. خداوند سبحان به من دستور داده است كه آنان را دوست داشته باشم.  در اين هنگام، تنى چند از صحابه مانند صهيب، بلال، طلحه، زبير، سعد بن ‏أبى ‏وقاص، حذيفه و عمار ياسر به پيامبر (ص) نزديك شده و از آن حضرت پرسيدند: اى پيامبر خدا (ص)! آن چهار تن كيانند؟ به ما نيز بشناسان تا ما هم آنان را دوست داشته باشيم. پيامبر (ص) فرمود: اى عمار! تو همانى كه خداوند سبحان، شناخت منافقان را به تو عنايت كرد. اما آن چهار نفر عبارتند از: اوّل: على‏ بن‏ ابى ‏طالب (ع)، دوّم: مقداد بن ‏اسود، سوّم: سلمان ‏محمدي و چهارم: ابوذر غفارى.
    مؤلف شهير "اُسد الغابة"، زندگى ‏نامه سلمان را از ابن ‏عباس به تفصيل نقل كرده است كه خلاصه آن چنين است: وى از اهالى روستاى "جى" از توابع اصفهان بود و پدرش دهقان تلاشگر و از پيروان دين زرتشت در اين روستا بود و به خاطر علاقه و محبت زياد به فرزندش سلمان، او را از كار باز مى ‏داشت و خدمت‏كار آتشكده زرتشتيان نمود. اما سلمان با مسيحيان منطقه خود آشنا شد و به كيش مسيحيت درآمد. ولى با مخالفت شديد پدرش مواجه گرديد. پدرش براى جلوگيرى سلمان از پيوستن به مسيحيان، وى را در بند نمود و در خانه خويش زندانى كرد. سلمان از مسيحيان يارى جست و از بند و زندان پدر رها شد و به سوى شام هجرت كرد. در آن جا با مسيحيت آشنايى بيشترى پيدا كرد و در كنار اسقف شام به خدمت‏كارى اين دين پرداخت. پس از درگذشت بزرگ مسيحيان در شام، به موصل رفت و پس از مدتى به "عموريه" نقل مكان كرد و در اين مدت نيز به مسيحيت و مسيحيان خدمت مى‏ كرد و هم درباره اين دين الهى، تحقيق و تفحص بيشترى به عمل مى ‏آورد. پس از درگذشت بزرگ مسيحيان عموريه، به همراه گروهى از عرب‏هاى طايفه بنى ‏كلب به شبه ‏جزيره عربستان هجرت كرد و عرب‏ها ناجوانمردانه وى را در وادى ‏القرى به مردى از يهود فروختند. مدتى نگذشته بود كه مردى از يهوديان بنى ‏قريظه، او را از آن يهودى خريد و به همراه خود، به مدينه برد.
    سلمان، مدتى در اين شهر به خدمت‏كارى يهوديان پرداخت. تا اين كه با دعوت پيامبر (ص) آشنا گرديد و گمشده خود را در وجود شيرين پيامبر (ص) يافت. وى، مسلمان شد و به فرمان رسول خدا (ص) با صاحب خود پيمان بست كه قيمت خود را پرداخت كند و آزاد گردد. مرد يهودى با وى عقد مكاتبه بست كه در قبال غرس سيصد نهال خرما و يك ديه كامل و چهل اوقيه طلا، وى را آزاد نمايد.  پيامبر اكرم (ص) و برخى از صحابه آن حضرت، وى را يارى كردند تا قيمت كامل خويش را به يهودى پرداخت كرد و طعم آزادى را بار ديگر چشيد و در زمره مسلمانان آزاد و ياران نزديك رسول خدا (ص) درآمد. سلمان در سالى كه پيامبر (ص) ميان هر دو مسلمانان عقد اخوت بست، به عقد اخوت ابودرداء درآمد و در جنگ خندق، از طراحان اصلى جنگ بود و از آن بعد در تمامى جنگ‏هاى مسلمانان شركت نمود و حتى پس از رحلت رسول خدا (ص) در برخى از فتوحات اسلامى حضور فعال داشت.  وى پس از رحلت پيامبر (ص) به كوفه رفت و در آن جا مقيم گرديد.
    سرانجام در سال 35 هجرى قمرى در آخر خلافت عثمان و به قولى در اوّل سال 36 هجرى قمرى، بدرود حيات گفت.  برخى از مورخان روز وفات سلمان را، هشتم صفر دانسته ‏اند. اگر منظورشان صفر سال 35 قمرى باشد، پس وفاتش در آخرين سال خلافت عثمان‏ بن ‏عفان روى داده است. ولى اگر مرادشان صفر سال 36 قمرى باشد، دانسته مى ‏شود كه وى در اوائل خلافت حضرت على (ع) زنده بود و حكومت مدائن را هم چون گذشته بر عهده داشت و پس از قريب به پنجاه روز از خلافت آن حضرت، در مدائن وفات يافت. حضرت على (ع) آن هنگام در مدينه ساكن بود و هنوز به كوفه مهاجرت نكرده بود. آن حضرت، در عالم غيب از مدينه به مدائن رفت و بر جنازه سلمان نماز خواند و وى را در همان مكان دفن نمود.
    سلمان محمدي چه آن هنگامى كه در مدينه ساكن بود و چه آن هنگامى كه به كوفه هجرت كرد و چه آن هنگامى كه از سوى عمر بن ‏خطاب به حكومت مدائن منصوب شد، لحظه ‏اى از محبت و دوستى حضرت على (ع) و خاندان وي غافل نشد. او از ياران نزديك رسول‏ خدا (ص) و امام على (ع) و از شيعيان نخستين و راستين صدر اسلام است. وى در مدائن وفات يافت و حضرت على (ع) در عالم معنى و غيب، خود را به مدائن  رسانيد و او را غسل و كفن كرد و بر جنازه ‏اش نماز خواند و در همان جا دفن نمود. هم اكنون مرقد او زيارت‏گاه شيفتگان حقيقت و معرفت است.
 • به قتل رسيدن يزيد بن ابى صفره در سال 102 هجرى قمرى
    در روز دوازدهم صفر سال 102 هجرى قمرى، «يزيد بن مهلب بن ابى صفره» در جنگى كه بين او و «يزيد بن عبدالملك بن مروان» واقع شده بود بقتل رسيد. و بعد از آن به امر «يزيد بن عبدالملك» هر كه از «آل مهلب» بحد بلوغ رسيده بود، گردن زدند. «آل مهلب» در زمان بنى اميه نظير «آل برمك» در زمان بنى عباس بودند.
    گويند بناى «جرحان» كه استرآباد باشد از بناهاى «يزيد بن مهلب» است و «مهلب» همان شخصى است كه در زمان «عبدالملك مروان» از جانب «حجاج» والى خراسان بود. پدر او «ظالم بن سراق ازدى» از شيعيان اميرالمؤمنين (عليه السلام) و از رجال آنحضرت بود كه در بصره وفات نمود و حضرت بر وى نماز خواند.

تاریخ شمسی

 • شهادت آيت الله حاج سيد مصطفي خميني در سال 1356 هجري شمسي
  آيت الله حاج آقا مصطفي خميني فرزند برومند امام خميني(ره) در سال 1356 هجري شمسي در منزل خويش توسط عوامل ساواك به شهادت رسيد و مردم ايران را كه در تدارك برگزاري جشن‎هاي ميلاد امام رضا(ع) بودند؛ عزادار ساخت. حاج آقا مصطفي در شهر مقدّس قم زاده شد و بعد از اتمام دروس ابتدايي در حوزه علميه قم به فراگيري علوم اسلامي از محضر اساتيدي چون آيات عظام صدوقي و محمد جواد اصفهاني بهره جست. به دنبال آن سطوح عاليه را نزد مرحوم آيت الله بروجردي، امام خميني(ره) و علامه طباطبايي آموخت. شهيد مصطفي خميني به سبب هوش سرشار و ذوق بي‎حدّ خود در فراگيري علوم اسلامي در 27سالگي به درجه اجتهاد رسيد و از آن هنگام به مدت 10سال درحوزه نجف تدريس كرد. در سال1343 شمسي در پي تبعيد حضرت امام به تركيه وي دستگير و زنداني شد. سپس به تركيه و عراق تبعيد گرديد و از آن تاريخ هميشه در كنار حضرت امام قرارداشت. سرانجام در سال1356 شمسي توسط مزدور ساواك به طرز مرموزي به شهادت رسيد. گفتني است شهادت حاج آقا مصطفي خميني از عوامل بسيار مؤثر در بيداري ملت مسلمان و مبارز ايران و گسترش دامنه انقلاب اسلامي بود.
 • برپايي تظاهرات با شكوه فلسطيني ها عليه رژيم ستمشاهي پهلوي در سال1357هجري شمسي
  مردم مسلمان و مبارز فلسطيني در سال1357هجري شمسي تظاهرات با شكوهي عليه رژيم ستمشاهي پهلوي برپا كردند. اين تظاهرات به نشانه ابراز همدردي و اعلام حمايت از مردم انقلابي ايران انجام شد. اين امر از يك سو در تقويت روحيه مردم مبارز و مسلمان ايران تأثير بسزايي داشت، و از ديگر سوي نداي انقلاب اسلامي ايران را به گوش جهانيان رساند.
 • روز آمار و برنامه ريزي‎
  تحليل وضعيت موجود و پيش بيني وضعيت آينده در بخشهاي مختلف اقتصادي مستلزم  وجود داده‌هاي آماري دقيق، جامع و به روز است. بنابراين آمار و اطلاعات يكي از عوامل مؤثر و ضروري براي برنامه‌ريزي، ارزيابي عملكردها و تصميم‌گيري در سطوح مختلف مديريت بوده و سياستگزاران، برنامه‌ريزان و كارشناسان براي تدوين راهبردها، سياستگزاري و تعيين خط مشي، برنامه‌ريزي، نظارت، هماهنگي و هدايت برنامه‌ها و نيز فعالان اقتصادي و تجار در فرآيند ارتقاء جايگاه كشور در بازار جهاني به داده‌هاي آماري نياز دارند.
  آمار و اطلاعات پايه و اساس هر تحقيق، پژوهش، تصميم گيري، برنامه ريزي و سياستگزاري است.  به همين جهت سياستگزاران، برنامه ريزان و كارشناسان براي تدوين برنامه‌ها، سياستگزاري‌ها و تصميم گيري‌ها به داده‌هاي آماري ويژه اي نياز دارند كه براساس آنها تحليل‌هاي خرد و كلان خود را شكل دهند. برخي فعالان اقتصادي به داده‌هاي آماري صنعت يا بازار خاصي توجه دارند، حال آنكه برخي ديگر علاوه بر آمارهاي موردي به داده‌هاي آماري متغيرهاي كلان اقتصادي توجه مي‌كنند. همچنين پژوهشگران به طيف گسترده‌اي از داده‌هاي آماري نياز دارند. استفاده از اين ابزار اساسي و مطمئن به نحوي مورد توجه قرار گرفته كه ميزان توسعه‌يافتگي كشورها ارتباط تنگاتنگي با حجم و كيفيت آمار و اطلاعات توليد شده توسط آنها دارد. تهيه و توليد اطلاعات آماري صحيح و ارايه بهنگام آن به منظور رفع نيازهاي آماري جامعه به ويژه برنامه‌هاي توسعه اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي كشور و همچنين تغذيه پايگاه اطلاعات آماري از جمله مهمترين هدف هاي نظام آماري كشور مي‌باشد.

تاریخ ميلادی

 • _
  رسميت يافتن كشورعربستان سعودي در سال 1932ميلادي كشورعربستان سعودي در سال 1932ميلادي رسميت يافت و ابن سعود بطوررسمي پادشاه عربستان شد. درجنگ جهاني اول سعودي ها با انگلستان روابط دوستي برقراركردند و پس از جنگ با جدايي ضمايم عثماني ازاين امپراتوري، عربستان نيزمستقل شد و درجنگي كه ميان عبدالعزيز ابن سعود و حسين شريف مكه روي داد؛ ابن سعود به پيروزي رسيد و حجازجزئي از قلمرو وي شد. سرانجام درسال1351هجري قمري عبدالعزيز عنوان سلطان عربستان را گرفت و كشورعربستان سعودي بطوررسمي تشكيل شد. عربستان سعودي درجنوب غربي آسيا درميان خليج فارس و درياي عمان واقع است.   درگذشت زيگموند فرويد پدرطب رواني در سال1939ميلادي زيگموند فرويد پزشك معروف اتريشي و مشهوربه پدرطب رواني در سال1939ميلادي در83 سالگي درلندن درگذشت. فرويد بنيانگذار علم جديد پِسيك آناليز يا پژوهش درضميرپنهان آدمي و به عبارتي روانكاوي است. فرويد نخستين كسي است كه قواعد و شيوه هاي پژوهش درضميرپنهان آدمي را شناخت و كشف كرد. اصول كشف شده به همت فرويد علاوه بر روانشناسي درهنر و ادبيات هم اثر گذاشت. گفتني است كه فرويد درچك و اسلواكي متولد شد اما بعد با خانواده اش به اتريش مهاجرت كرد و دروين ساكن شد؛ ازاين رو همه او را اتريشي مي دانند. تعبيررؤياها و مقدمه اي برروانكاوي ازآثارمشهور فرويد محسوب مي شوند.  
 • وقوع انقلاب مردمي كشور مكزيك در سال 1911 ميلادي
  انقلاب مردمي كشور مكزيك در سال 1911 ميلادي به وقوع پيوست. آتش اين انقلاب درنتيجه مبارزات مردم ستمديده اين سرزمين و در برابر ستم بيش از حدّ حكومت ژنرال دياز، فقر و محروميت گسترده در سراسر كشور و استثمار از سوي خارجيان شعله‎ورشد. دهقانان و روستائيان مكزيك درآن زمان تحت رهبري كشاورزي به نام اميليانو زاپاتا، مبارزه را عليه قواي ديازآغاز كردند و سرانجام با ايستادگي در مقابل حكومت ستم پيشه ژنرال دياز او را مجبوربه استعفاء كردند. مكزيك كشوري كه با نظام جمهوري اداره مي‎شود، در فاصله ميان آمريكاي شمالي و مركزي واقع است و با آمريكا، گوآتمالا و بليز مرز مشترك دارد.
 • آغاز نبرد تاريخي اَلعَلَمين ميان سپاهيان بريتانيا و ارتش آلمان نازي درسال 1942 ميلادي
  نبرد تاريخي اَلعَلَمين در شهري به همين نام واقع در شمال مصر ميان سپاهيان بريتانيا و ارتش آلمان نازي درسال 1942 ميلادي آغازشد. در اين نبرد، فرماندهي قواي بريتانيا به عهده مارشال مونتگمري بود و ارتش آلمان نيز تحت فرماندهي مارشال رومِل در جنگ حضور داشتند. عاقبت نبرد العلمين با شكست قواي آلمان نازي خاتمه يافت.