لوگو
يكشنبه 18 بهمن 1394 | 28 ربيع الثاني 1437
امروزدوشنبه29 بهمن 1397 هجري شمسيبرابر با12 جمادی الثانی 1440 هجري قمريو18 February 2019 ميلادي|7:42 PM

تاریخ قمري

 • درگذشت اَبوالحسن عليّ بن عَبدُالصَّمَد شافعي عالم، لغت شناس و مفسّر در سال 643 هجري قمري
  «اَبوالحسن عليّ بن عَبدُ‌ الصَّمَد شافعي» عالم، فقيه، لغت شناس و مفسّر شهير در سال 643 هجري قمري درگذشت. او در سخا قريه اي از قراي مصر متولد شد از اين رو به سَخاوي مشهور شد. سخاوي پس از تحصيل علوم مقدماتي به منظور تكميل محفوظات و يافته هايش به سوريه رفت و در دمشق سكونت كرد. حاصل عمر پر بار سخاوي كتابهاي متعددي در تجويد، اصول دين و حديث است كه «جَواهِر، سَفَرُ السَّعاده و شَرحُ المُفَصَل» از جلمه آنها بشمار مي روند.
 • ورود اردوي سيد ضياءُ الدّين طباطبايي عامل انگليس به تهران در سال 1339 هجري قمري
     اردوي سيد ضياءُ الدّين طباطبايي عامل انگليس در سال 1339 هجري قمري وارد تهران شد و بعد از مدتي به سربازان رضاخان ميرپنج پيوست. قواي رضاخان هم از قزوين به طرف تهران حركت كرده بود. سيد ضيا پس از كودتا در تهران و شهرستانها حكومت نظامي اعلام كرد.
    در پي اين حوادث بيشتر علما و افراد صاحب نفوذ توقيف يا تبعيد شدند و مجلس شوراي ملي تعطيل شد. در نخستين روزها، دولت كودتا معاهده مودت ايران و روس را امضا كرد و قرارداد 1919 ايران و انگليس را لغو كرد و نويد اصلاحات اجتماعي فراواني را به مردم داد. اما چندي بعد كابينه كودتا كه به كابينه سياه مشهور بود سقوط كرد و سيد ضياء به بغداد گريخت.
   

تاریخ شمسی

 • قيام خونين مردم تبريز در چهلم فاجعه قم در سال 1357 هجري شمسي
  مردم قهرمان تبريز به پاس بزرگداشت چهلم شهداي انقلابي قم در سال 1357 هجري شمسي ، به دعوت علما و روحانيون به يكي از مساجد شهر رفتند و در آنجا اجتماع كردند. اين اجتماع پر شكوه بر اثر رفتار خشونت بار مأموران رژيم طاغوت به قيامي عمومي در سراسر شهر تبديل شد. اين واقعه در حقيقت ادامه مبارزات طولاني امت مسلمان ايران با ظلم رژيم پهلوي بود و منشأ تظاهرات و قيام هاي بعدي ملت مسلمان ايران شد.
 • تنظيم نخستين طرح تشكيل سپاه پاسداران انقلاب اسلامي در سال 1357هجري شمسي
  در پي پيروزي انقلاب اسلامي ايران و احساس نياز مبرم به تشكيل نيروي منسجم رزمي از افراد حق جو و مؤمن براي حفظ كشور اسلامي ايران، نخستين طرح تشكيل سپاه پاسداران انقلاب اسلامي تنظيم در سال 1357هجري شمسي شد. بدين ترتيب به منظور حفظ اسلام و پاسداري از كشور اسلاميمان ايران سپاهي عظيم در مقابل قدرتهاي ظالم جهاني ايجاد شد.
 • برگزاري با شكوه انتخابات ششمين دوره مجلس شوراي اسلامي در سال 1378 هجري شمسي
  انتخابات ششمين دوره مجلس شوراي اسلامي با حضور پرشور مردم در سال 1378 هجري شمسي برگزار شد. حضرت آيت الله خامنه اي مقام معظم رهبري در پيامي حضور آگاهانه و پرشور ملت ايران را در پاي صندوق هاي رأي نصرت الهي دانستند و از ملت مسلمان كشورمان تشكر كردند. ايشان در بخشي از پيام خود فرمودند: حضور پرشور و آگاهانه ملت ايران در پاي صندوق هاي رأي يكبار ديگر آيات نصرت الهي و عنايت ويژه حضرت بقية الله ارواحنا له الفداء را آشكار ساخت و دفاع جانانه مردم از نظام اسلامي را در منظر جهانيان نهاد.

تاریخ ميلادی

 • _
  درگذشت ميكل آنژ نقاش، مجسمه ساز و شاعر در سال1564ميلادي ميكل آنژ نقاش، مجسمه ساز و شاعر در سال1564ميلادي درايتاليا درگذشت. ميكل آنژرا سردمدار هنر رنسانس دراروپا مي‎دانند. درباره اوگفته‎اند: او زيبايي شناسي هنري را به كاملترين حدّ هنري ارتقا داد. ازشاهكارهاي ميكل آنژ مجسمه‎هاي «داوود» و «حضرت موسي(ع)» را مي‎توان نام برد.   تولد الكساندرولتا دانشمند و فيزيكدان ايتاليايي در سال1745 ميلادي الكساندرولتا دانشمند و فيزيكدان ايتاليايي در سال1745 ميلادي متولد شد. او در17سالگي تحصيلات دانشگاهي را به پايان رساند و ازآن پس تحقيقات و آزمايشهاي خود را آغازكرد و سرانجام موفق به اختراع پيل الكتريكي شد. اين اختراع بنام وي پيل ولتا ناميده شد. همچنين درسال893ميلادي دانشمندان و محققان رشته برق، واحد نيروي محركه برق را «وُلت» ناميدند.