سه شنبه|30 مرداد 1397|08 ذی الحجه 1439|21 August 2018
زمان انتشار: 1396/11/15 - 14:47 |

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي:

عزتمداري در حج مهمترين دستاورد امام خميني در انقلاب اسلامي بود

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي با بيان اينكه حج در دوران قبل از انقلاب با حج بعد از انقلاب قابل مقايسه نيست ، گفت: امام خميني (رض) با انقلاب اسلامي توانستند اين حج را به حجي با عزت و افتخار آفرين تبديل كنند.
به گزارش پايگاه اطلاع رساني حج، آقاي سيد عباس صالحي امروز (يكشنبه) با حضور در نشست مديران سازمان حج و زيارت در محل اين سازمان در تهران با تبريك ايام الله دهه مبارك فجر، حج با عزت را يكي از دستاوردهاي امام راحل دانست و گفت: امام خميني(ره) اتفاقات جديدي را در حوزه نظم دهي و بخش هاي فرهنگي،سياسي و اجتماعي حج بوجود آورد كه استمرار آن در چهاردهه اخير قابل مقايسه با حج قبل از انقلاب نيست.

سيد عباس صالحي در اين نشست كه حجت الاسلام و المسلمين سيد علي قاضي عسكر نماينده ولي فقيه در حوزه حج و زيارت و آقاي حميد محمدي رييس سازمان حج و زيارت نيز حضور داشتند، از تلاش دست اندركاران حج براي برگزاري حجي عزتمندانه در سالهاي اخير قدرداني كرد و افزود: همه عزيزان ما در حج و زيارت و بويژه حجت الاسلام و المسلمين قاضي عسكر و همچنين آقاي محمدي رييس سازمان برغم وجود نگراني هاي متعدد توانستند مسير حج پارسال را با درايت و در پرتو عنايات الهي و توجهات حضرت حجت به گونه اي اداره كنند كه اينك با اميدواري بيشتري مسير را ادامه دهيم.

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در ادامه با بيان اينكه حج فرصت فرهنگي معنوي و ممتاز است ، تصريح كرد: هيچ فرصتي مناسب تر از فرصت حج براي تبيين ديدگاههايمان به جهانيان وجود ندارد. زائر ما در اين فرصت پس از سالها ، خودش را دراختيار موجي قرار مي دهد كه وجه تشابهي ندارد و به همين خاطر بايد در درون او انقلابي صورت گيرد كه در حال و آينده او تاثيرگذار و مشاهده شود.

صالحي حج را زمينه اي براي نشان دادن كارامدي جمهوري اسلامي توصيف كرد و افزود: ما با حج و با زيارت عتبات خودمان را به جهانيان عرضه مي كنيم و هر كجا كه بتوانيم به خوبي اين مهم را انجام دهيم، ثمره و امتيازات خوبي هم دريافت خواهيم كرد.

وي ديپلماسي عمومي را بالاتر از ديپلماسي معمول جهان عنوان كرد و با اشاره به اينكه حج ديپلماسي فرهنگي و ديني است ، اظهارداشت: يكي از قالب هاي ديپلماسي عمومي، حج است كه ما بايد با بهره برداري مناسب از اين قالب، فرصتها را افزايش دهيم و از تهديدها بكاهيم.

به گفته وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي بايد تلاش كرد تا رضايت حداكثري زائران را به دست آوريم كه اگر اينگونه شد، در ديپلماسي عمومي موفق عمل كرده ايم.

صالحي فعاليتهاي فرهنگي حوزه نمايندگي ولي فقيه را در اين زمينه حايز اهميت دانست و گفت: براي استفاده حداكثري از فرصتهاي حج بايد راهكارهاي مناسب را مهندسي كنيم.

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در ادامه رمز كارآمدي نظام جمهوري اسلامي را وحدت كلمه و همنوايي دروني دانست و افزود: هر زمان كه وحدت وجود داشته شاهد اتفاقات خوب بوده ايم و آن هنگام كه دعوا داشته ايم اتفاقات بد ظهور كرده و اين اصل هم در عموم جامعه و هم سازمانهاي كوچك و بزرگ صادق است.

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در بخش ديگري از سخنانش با تاكيد بر اينكه سازمان حج و زيارت به لحاظ مالي مجموعه قابل اعتمادي است ، گفت: بااين حال حساسيت بر سازمانهايي كه به نوعي با مقدسات در ارتباط اند بالاست.

وي ضمن تشكر و قدرداني از رييس سازمان حج و زيارت از او با عنوان شخصيتي با ويژگي هايي چون آشنايي به كار ، داراي حسن تعامل ، قوي و مدبر ياد و تاكيد كرد: اين ويژگي ها نويدبخش آن است كه دوران پيش روي سازمان حج و زيارت با وجود آقاي محمدي و حسن نظر نماينده ولي فقيه به خوبي به پيش خواهد رفت.

سيد عباس صالحي در پايان با اشاره به اهميت حج درنظام جمهوري اسلامي ايران، تاكيد كرد: اين موضوع بايد بطور جدي مورد توجه اعضاي هيات دولت قرار گيرد.

پيش از سخنان وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي، حميد محمدي رييس سازمان حج و زيارت ضمن خوشامدگويي ، گزارشي از برنامه هاي سال گذشته اين سازمان ارائه كرد.

برچسب ها:صالحي - حج - فرهنگ


نظرات
  فــــرم ورود اطلاعات:
  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  پست الکترونيک:
  با استفاده از آدرس پست الکترونيک با ما در ارتباط باشيد
  نظرات:

  کد:

  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  نام گیرنده:
  پست الکترونيک گیرنده:

  موضوع: