سه شنبه|30 مرداد 1397|08 ذی الحجه 1439|21 August 2018
زمان انتشار: 1396/06/18 - 11:29 |

قبرستان ابوطالب يا جنه المعلي / گزارش تصويري

قبرستان ابوطالب در شمال شرقي مكه و در دوراهي خيابان مسجدالحرام و حجون واقع است . اين قبرستان به نام هاي مختلفي از جمله ابوطالب ؛ قريش ؛ حجون ؛ بني هاشم و جنه المعلي مشهور است .
گرداگرد اين قبرستان ديوار كشيده شده و اين ديوار تا دامنه هاي كوه امتداد مي يابد . قبرستان از دو ناحيه مجزا تشكيل شده است قبور ابا و اجداد پيامبر و بني هاشم در شمال قبرستان در دره و دامنه كوهي قرار گرفته است كه اين كوهها از سه طرف ان را حاطه كرده اند .

قسمت جنوبي به وسيله ديوار و نرده هاي آهني محصور شده است برخي از كسانيكه در اين محل مدفونند عبارتند از عبدمناف جد پيامبر / عبدالمطلب پدر بزرگ آن حضرت ؛ ابوطالب پدر بزرگوار حضرت علي (ع) و عموي پيامبر ؛ حضرت خديجه همسر فداكار و مهربان رسول الله .

قاسم و عبدالله دو تن از فرزندان گرامي پيامبر و بنا به قولي عقيل برادر حضرت علي و همچنين بسياري از سادات و علماي بزرگ از جمله فرزند شهيد ثاني در اين قبرستان مدفون هستند .

در روايات امده است كه اين قبرستان پس از بقيع از شريف ترين و با فضيلت ترين قبرستان هاست و پيامبر گرامي اسلام با دستان مبارك خويش حضرت خديجه را در همين قبرستان دفن كرد و آن حضرت بارها براي زيارت به اين قبرستان مي رفته است .

عكس ها از محمدرضا علي مدديبرچسب ها:مكه - قبرستان ابوطالب - عكس


نظرات
  فــــرم ورود اطلاعات:
  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  پست الکترونيک:
  با استفاده از آدرس پست الکترونيک با ما در ارتباط باشيد
  نظرات:

  کد:

  لطفا چند لحظه صبر کنيد...
  نام شما:
  نام گیرنده:
  پست الکترونيک گیرنده:

  موضوع: